EMİN, GÜVENİLİR OLMANIN ANLAMI NEDİR?
EMİN, GÜVENİLİR OLMANIN ANLAMI NEDİR?
Tarih: 28.4.2017 14:29:52
Ramazan Demir

Güvenmek, korku ve endişeden emin olmak anlamındaki (e-m-n) kökünden türeyen, emanet kelimesi maddi manevi nimetler ilahi emirler ve yasaklar görev ve sorumluluklardır. Bir kişinin başka bir kişiyle geri almak üzere emanet olarak bıraktığı herhangi bir şey demektir. Pey. (s.a.v) arafatta okuduğu veda hutbesinde ümmetine size iki emanet bırakıyorum. Biri Kuranı Kerim biri de benim sünnetim buyurdu. Bu iki emaneti sahip çıkarsanız yolunuzu şaşırmazsınız. Allah (c.c) ahzap suresinde 72. Ayetinde şüphesiz bir emaneti göklere, yere ve dağlara teklif ettikte onu yüklenmek istemediler. Ondan çekindiler. O emaneti taşıyamamaktan koktular. Onu insan yüklendi. Çünkü o çok zalimdir. Çok cahildir. Neden? İnsanın yüklendiği emanet başta akıl, irade ve iradeyi serbestçe kullanmanın gerektirdiği sorumluluktadır. Çünkü insan iyi ve ya kötü arasında seçim yapma yeteneğine sahiptir. Yeteneğini olumlu yönde kullanmadığı zaman hem kendine, hemde çevresine zulmetmiş ve cehalete düşmüş olur. Bu ayette insan türünün bir özelliğine dikkat çekilmektedir. Genelde emanete riayet konusunda vefasızlık göstermeye yakın olduğuna işaret edilmektedir. İşte bunun için ahzap suresinin 73. Ayetinde bakınız ne buyuruyor. Allah münafık erkeklere ve münafık kadınlara, Allah´a ortak koşan erkeklere ve kadınlara azap edeceğini söylüyor. Münafıklık alametlerini de pey. (s.a.v) şöyle tarif ediyor. Münafığın 3 alameti vardır;
1- Emanete hıyanet etmek
2- Yalan söylemek
3- Söz verdiğinde sözünden dönmektir
Allah´ın kullarına yönelttiği ve kulun iman ile uymayı taahhüt ettiği ilahi hükümlerdi.
Sevgili kardeşlerim, bizim rabbimiz ile bir sözleşmemiz var. İman ettiğimizde o sözleşme şöyle kelime-i şahadetle ben şahitlik ederim ki sen benim rabbimsin, sen teksin, senin ortağın yoktur, ben yine şahitlik ederim ki Muhammed senin kulun ve resulündür diye taahhüdümüz var, sözümüz var. Senin birliğine, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine ahret gününe, ölümden sonra dirileceğimize hesaba çekileceğimize söz verdik. İman ettikten sonra namaz kılacağımıza, oruç tutacağımıza, zenginlik verildiğinde zekât vereceğimize imkân verildiğinde Kâbe´ye geleceğimize sözleşmemizde sana sözümüz var.
Bu Kuran, bu din senin kullarına emanetin olduğunu ahzap suresindeki ayetinle bize bildirdin. Bu bütün kitapları içinde toplayan Kuranı Keriminde emir ve yasaklara uyacağımıza ahtımız (sözümüz) var. İşte bu sözümüze, bu kutsal emanete uyduğumuz müddetçe emin ve güvenilir kişi ve toplum olmak mümkündür. Yoksa emirleri yerine getirmeden haramlardan kaçınmadan sözünden dönerek ne kadar güven veren bir kişi veya toplum olabiliriz?
Sevgili Kardeşlerim, Allah´ın emanetlerini iki kısımda toplayabiliriz. Manevi ematnetler, başta Kuranı Kerim ve ibadetlerimizdir. İbadetlerimizi yerine getirme rabbimize olan sözümüzdür. Maddi emanetler bu beden, bu can Allah´ın bize emanetidir. Bu bedeni kötü işlerde haram yerlerde kullanamayız, canımızı intihar ederek kullanamayız. Bize emanet olan malımızı kötü işlerde haramlarda kullanamayız. Hayırlı işlerde insanlarla paylaşarak yani zekat, fitre gibi fakirin hakkını vererek kullanmamalıyız. Bize emanet olan kamu görevinde ihmalkar olamayız. Yine bize emanet olan vatanımıza ihanet edemeyiz. İşte o zaman emin, güvenilir bireyler ile bir toplum oluruz.
Sevgili Kardeşlerim,
Yüce Rabbimiz cümlemize emanete sahip çıkan, sözünde duran kullar olmayı nasip eylesin. Recebi, Şabanı hakkımızda hayırlara vesile eylesin, sağlık sıhhat içinde ramazan ayına kavuştursun. Devletimizi, milletimizi payidar eylesin. Amin.

Anahtar Kelimeler: EMİN, GÜVENİLİR, OLMANIN, ANLAMI, NEDİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
İSLAMDA İSRAFIN ÖNEMİ (05 Mayıs 2017 - Cuma)
İMANIN TANIMI VE KAPSAMI NEDİR? (13 Ocak 2017 - Cuma)
Hangi ibadet daha makbuldür? (29 Ekim 2016 - Cumartesi)
MUHARREM AYI VE HİCRET (05 Ekim 2016 - Çarşamba)
ZEKÂT´IN MAHİYETİ VE ÖNEMİ (29 Haziran 2016 - Çarşamba)
ORUCUN MAHİYETİ VE ÖNEMİ (29 Haziran 2016 - Çarşamba)
İSLAM´DA HELAL-HARAM KAVRAMI NEDİR? (15 Mayıs 2016 - Pazar)
HAC´CI ANLAMAK (19 Mart 2016 - Cumartesi)
İSLAM´DA ŞİDDET YOKTUR (10 Mart 2016 - Perşembe)
GERÇEK İMAN NASIL OLMALIDIR? (03 Aralık 2015 - Perşembe)
HİCRETİN ANLAMI VE ÖNEMİ NEDİR? (17 Ekim 2015 - Cumartesi)
ZEKAT´IN MAHİYETİ VE ÖNEMİ (03 Temmuz 2015 - Cuma)
Orucun Mahiyeti ve Önemi (23 Haziran 2015 - Salı)
Fıkıh Köşesi (12 Haziran 2015 - Cuma)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
3.9039
EURO
4.8103
Çanakkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:43 08:28 13:27 15:50 18:08 19:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kanalizasyon kapağının kare altıgen vs. değil de,daire şeklinde olmasının sebebi daire şeklindeki kapağın yan dönse de içeri düşmemesidir.

Bunları Biliyor Muydunuz? 3
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları