Hangi ibadet daha makbuldür?
Hangi ibadet daha makbuldür?
Tarih: 29.10.2016 17:22:12
Ramazan Demir

İbadetler, önemini ve faziletleri ne işlevlerinden alırlar. Onlar insan ile Allah arasındaki manevi bağı korudukları, insanın Allah´a olan saygısını diri tutmaktır. Kişiyi kötülüklerden uzaklaştırdığı ve onun ıslah çizgisinde kalmasını sağlar. Çünkü yüce rabbimiz Kuran-ı Kerim´inde, namaz sizi bütün kötülüklerden alıkoyar buyuruyor.
Sevgili kardeşlerim. Kötülüklerin en büyükleri şunlardır; Allah´a şirk koşmak, anne ve babasına iyi davranmamak, onların hayır duasını almamak, kul hakkını yemek, devlet malını haksız yere yemek, yalan söylemek, gıybet etmek, iftira atmak, Allah´a şirk koşmak, sadece Allah yoktur demek değildir. Allah´ın haram dediklerini haram değildir demekte şirktir. Bir Müslüman bu büyük günahları terk etmeden yaptığı ibadetler makbul ibadetler değildir. Çünkü maun suresinde (onlar ne yaptığını bilmiyorlar durup bir de namaza duruyorlar, yazıklar olsun böyle namaz kılanlara diye biz kullarına uyarıyor). Aksi halde ibadetin önemi ve fazileti ortadan kalkar. Nitekim en faziletli ibadetler hakkında varid olan hadislerde, soruların sayısı ve sırası itibariyle, vaktinde kılınan namaz, anaya babaya iyi davranmak ve Allah yolunda cihat etmek, cihat deyince sadece silahla savaşmak değildir. Nefisle savaşmak daha önemlidir. Çünkü peygamber efendimiz şöyle söylemiştir. Müminlerle - müşriklerin ilk savaşı Bedir Harbinden dönerken, küçük savaştan büyük savaşa gidiyoruz buyurmuştur. Sahabe bundan daha büyük savaş olur mu demişler. Peygamber efendimiz bu savaş kısa süren savaş, esas savaş ömür boyu sürecek olan nefisle savaştır.
Sevgili kardeşlerim. İşte biz de kötülüklere teşvik eden, haramlara, yalana, gıybete ve iftira etmeye, kul hakkı yemeye meyil ettiren bu nefisle mücadele de Allah yolunda cihat etmektir. İslam´a göre ibadet hem Allah´ın hem de kulların hakkını eda etmektir. Bu da atıl kalmakla değil, faal olmakla gerçekleşir. Yani söylemekle değil, yaşamakla gerçekleşir. Şu halde maksadına ve manasına uygun biçimde ifade edilen ibadetler en faziletli ibadetlerdir. İslam, getirdiği iman esasları ve ibadet kuralları ile fert ve toplumları düzenli ve huzurlu biçimde yaşamalarını gaye edilmiştir. Bu yüzden İslam mensuplarına bir davranış gücü ve güzelliği sağlamayan inançları pek muteber saymamıştır. Hayır getirmeyen inancı uygulama alanına alınmayan ibadetleri teori olarak kabul etmemiştir. İşte günümüzde gördüğümüz acı olaylar meydanda. Savaşan iki tarafta namaz kılan, Allahu ekber diyerek birbirlerinin kanını döken insanlar değil mi? Kuranı Kerim´de, hucurat suresinde la ilahe illallah diyen sizin kardeşinizdir derken, bir başka ayetinde, kardeşinizin kanı, malı ve namusu size haramdır. Ayetlerini kabul etmeyen bir iman, geçersiz bir imandır.
Rabbim cümlemize geçerli bir iman, makbul olan ibadetler nasip eylesin. Nefsine uyup günah işlemekten uzak eylesin. Devletimizi, milletimizi, ordumuzu, yurdumuzu muhafaza eylesin. Amin.

Anahtar Kelimeler: Hangi, ibadet, daha, makbuldür
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
İSLAMDA İSRAFIN ÖNEMİ (05 Mayıs 2017 - Cuma)
İMANIN TANIMI VE KAPSAMI NEDİR? (13 Ocak 2017 - Cuma)
MUHARREM AYI VE HİCRET (05 Ekim 2016 - Çarşamba)
ZEKÂT´IN MAHİYETİ VE ÖNEMİ (29 Haziran 2016 - Çarşamba)
ORUCUN MAHİYETİ VE ÖNEMİ (29 Haziran 2016 - Çarşamba)
İSLAM´DA HELAL-HARAM KAVRAMI NEDİR? (15 Mayıs 2016 - Pazar)
HAC´CI ANLAMAK (19 Mart 2016 - Cumartesi)
İSLAM´DA ŞİDDET YOKTUR (10 Mart 2016 - Perşembe)
GERÇEK İMAN NASIL OLMALIDIR? (03 Aralık 2015 - Perşembe)
HİCRETİN ANLAMI VE ÖNEMİ NEDİR? (17 Ekim 2015 - Cumartesi)
ZEKAT´IN MAHİYETİ VE ÖNEMİ (03 Temmuz 2015 - Cuma)
Orucun Mahiyeti ve Önemi (23 Haziran 2015 - Salı)
Fıkıh Köşesi (12 Haziran 2015 - Cuma)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
3.9039
EURO
4.8103
Çanakkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:43 08:28 13:27 15:50 18:08 19:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Elektrikleriniz kesilirse hemen bir mum yakarsınız. Fakat, 1 mum yeterince odayı aydınlatmaz. Bu nedenle elektrik kesildiğinde yaktığınız mumu bir aynanın önüne koyun. Aynadan yansıyan aydınlık sizi çok şaşırtacaktır.

Elektrikleriniz kesilirse
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları