HİCRETİN ANLAMI VE ÖNEMİ NEDİR?
HİCRETİN ANLAMI VE ÖNEMİ NEDİR?
Tarih: 17.10.2015 14:40:07
Ramazan Demir

ANLAMI: Sözlükte terk etmek ayrılmak, bir yerden bir yere göç etmek demektir.

ÖNEMİ İSE: Peygamberimiz Allah´tan aldığı emirleri insanlara ulaştırmak Müslümanların sayısını çoğaltmak için büyük mücadele vermiştir. Çünkü İslam´dan önce insanlık benliğini kaybetmiş insanlar köle olarak alınıp satılmış, kadınlar ticaret malı gibi alınıp satılmış, kadınlar diri diri toprağa gömülmüş, zenginler fakirleri ezmiştir. İşte böyle bir topluma (pey. s.a.v) bunların yapılması haram dedi, bu işlerle meşgul olan toplumda peygamberimize şöyle bir teklif sundular. Gel bizim tanrılarımıza dil uzatma, bizi babalarımızın dininden çevirme. Gel seni başımıza kral yapalım, gel seni zengin edelim, gel sana Mekke´nin en güzel kadınlarını verelim. Bu davadan vazgeç dediler. (pey s.a.v) şöyle cevap verdi. (Bir elime Ay´ı, bir elime Güneş´i verseniz ben bu davandan, yanı İslam´ı anlatmaktan vazgeçmem dedi. Bundan sonra Mekkeli müşriklerin zulmü arttıkça arttı. En sonunda peygamberimizin evi çevrildi, onu öldürmek için oklarını, kılıçlarını çekip dışarı çıkmasını beklediler. 13 yıldır Mekke´deki evinden, eşinden, çok sevdiği Kâbe´sinden ayrılmış zamanı gelmişti. Çünkü Allah (c.c.) NİSA Hicret etmek isterse yeryüzünde çok yer bulur, genişlik bulur. Kim Allah´a ve Peygamberine Hicret etmek amacı ile evinden çıkarsa ölüm kendisine yetişirse şüphesiz onun mükâfatı Allah´a düşer. Artık (pey s.a.v) Efendimiz Müslümanlar Miladi 615-617 yıllarında Habeşistan´a Hicret izni verilmiştir. (pey s.a.v) Efendimiz İslam´ı daha geniş bir alana yayabilmesi için Medinelilerle Akabe anlaşması yapmıştır. Medineliler Allah Resulü ve arkadaşlarını Medine´ye davet etmişlerdir. (pey s.a.v) Efendimizde Miladi 622 yılında Peygamberliğinin 13 yıllık Mekke dönemini bitirerek, en yakın dostu kayın babası Ebu Bekir´le beraber Medine´ye Hicret etmiş ve 10 yıllık Medine dönemi başlamıştır. Yukarıda beyan ettiğimiz ayette Allah (c.c.) yeryüzünde gidecek yer bulursunuz orada genişlikte bulursunuz demişti ya. İşte Allah´ın vadi yerine gelmiştir. 13 sene Mekke´de Müslümanların sayısı 100´ü geçmemişken 9 yılda 100,000´i buldu. Sevgili Kardeşlerim işte Hicret´in önemi de Allah için verilen görevi hiçbir dünya menfaati için terk etmemektedir. Bugünkü Müslümanlar olarak dünya malını mı yoksa İslam´a hizmetimi daha çok seviyoruz. Bunu anladığımız zaman Hicreti anlamış olacağız. Aslında hicret Müslümanların kötü huylarından iyi huylarına hicret etmelerine ihtiyacımız vardır. Allah c.c. cümle Müslümanları Allah´ın Kitab-ı Kuran, peygamberimizin sünnetine Hicret etmelerini nasip eylesin. Sevgili kardeşlerim şu anda dünya da miladi- hicri takvimler kullanılmaktadır. Miladi takvim İSA peygamberin doğumu olarak başladığı söylenir. Hicri takvim ise hicretten 17 sene sonra Hz. Peygamberimizin Hicret ettiği miladi 16 Temmuz 622 tarihi 1 muharrem olduğundan Hicri takvim olarak kullanılmaktadır.

Bu münasebetle bütün İslam âleminin ve siz sevgili dostlarımızın Hicri yıllarını kutluyorum. Bütün kötülüklerden iyiliklere Hicret etmemizi yüce Allahtan niyaz ederim.

Anahtar Kelimeler: HİCRETİN, ANLAMI, ÖNEMİ, NEDİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
İSLAMDA İSRAFIN ÖNEMİ (05 Mayıs 2017 - Cuma)
İMANIN TANIMI VE KAPSAMI NEDİR? (13 Ocak 2017 - Cuma)
Hangi ibadet daha makbuldür? (29 Ekim 2016 - Cumartesi)
MUHARREM AYI VE HİCRET (05 Ekim 2016 - Çarşamba)
ZEKÂT´IN MAHİYETİ VE ÖNEMİ (29 Haziran 2016 - Çarşamba)
ORUCUN MAHİYETİ VE ÖNEMİ (29 Haziran 2016 - Çarşamba)
İSLAM´DA HELAL-HARAM KAVRAMI NEDİR? (15 Mayıs 2016 - Pazar)
HAC´CI ANLAMAK (19 Mart 2016 - Cumartesi)
İSLAM´DA ŞİDDET YOKTUR (10 Mart 2016 - Perşembe)
GERÇEK İMAN NASIL OLMALIDIR? (03 Aralık 2015 - Perşembe)
ZEKAT´IN MAHİYETİ VE ÖNEMİ (03 Temmuz 2015 - Cuma)
Orucun Mahiyeti ve Önemi (23 Haziran 2015 - Salı)
Fıkıh Köşesi (12 Haziran 2015 - Cuma)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
3.9039
EURO
4.8103
Çanakkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:43 08:28 13:27 15:50 18:08 19:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur ve hapşırırken gözlerinizi açmak imkansızdır.

Bunları Biliyor Muydunuz?
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları