KUR´AN-SIZ VE MUHAMMED´SİZ MÜSTAKİM YOL BULMAK MÜMKÜN OLUR MU?
KUR´AN-SIZ VE MUHAMMED´SİZ MÜSTAKİM YOL BULMAK MÜMKÜN OLUR MU?
Tarih: 12.1.2016 16:13:36
Ramazan Demir

Sevgili dostlarım pey.(s.a.v.) Efendimiz Veda Hutbesinde 1400 sene önce şu vasiyetini ümmetine yapmıştır. “Size iki emanet bırakıyorum. Biri Kur´an-ı Kerim biri de benim sünnetimdir” buyurmuştur. Bu iki emanete sahip çıkarsanız dünyanızda, ahretinizde mutlu olur. Bugün İslam âleminin perişanlığı, insanların ailelerin mutlu olmayışının sebebinde bu iki emanete sahip çıkmayışın sıkıntısını yaşamaktayız.

Bu konuda Rabbimiz müstakim yolu Kur´an-ı Kerim de ikinci sure olan (Bakara) suresinin, 2.3.4.5. ayetlerinde nasıl tarif ediyor. Ayet 2. Bu kendisinde şüphe olmayan kitaptır, Allah´a karşı gelmekten sakınanlar için müstakim yolu göstericidir. Ayet 3. Müstakim yolda olanlar gaybe inanırlar. Görmediği halde cennete, cehenneme meleklere iman ederler. Namazı dosdoğru kılarlar. Çünkü dosdoğru kılınan namaz kişiyi kötülüklerden uzaklaştırır. Yani yalan söylemekten, gıybet etmekten iftira etmekten, haram yemekten, zina etmekten, başkalarına zulmetmekten uzak tutar işte bu, namaz dosdoğru namazdır. Doğru yolda olanlar Allah´ın verdiği rızıktan, Allah yolunda harcarlar Fakirlerin hakkı olan zekâtı, vermekten kaçmazlar. Fakirlerin ihtiyaçlarını görmemezlikten gelemezler.

Sevgili dostlarım bugün İslam âleminin sıkıntıları Kur´an-ı Kerime inananların yukarıda 2.-3. Ayetlerinin manasına uygun yaşamayışlarının sonucudur. Petrol zengini İslam ülkeleri, petrol gelirlerinin çoğunu kendi saltanatlarını korumak için silaha ve yandaşlarına harcamaktadırlar. Kur´an-ı Kerim insanı öldürmekten men ederken insanı yaşatmayı emreder. Ama bugün böyle mi?

Peygamber (s.a.v.) Efendimizde ümmetine şöyle yol göstermiştir. Bir gün pey.(s.a.v.) yere bir doğru çizgi çizer. İşte bu Allah´ın doğru yoludur buyurur. Ardından da bu çizginin sağından solundan başka çizgiler çizer. Bunlarda dosdoğru yolun haricindeki yollardır. Bu yolların her birinin başında o yolu çağıran şeytanlar vardır. Sonra şu ayeti kerimeyi okudu. Şüphesiz bu benim doğru yolumdur. Buna uyun. Başka yollara sapmayın. Onlar sizi Allah yolundan uzaklaştırır. İşte günahtan korunmanız için Allah size böyle öğüt verdi.

Sevgili Kardeşlerim, çağımızda bütün bu anlamları ifade eden, sıratı müstakimden uzaklaştığı için, Dünya da ve gönül coğrafyamızda korku, acı, gözyaşı, huzursuzluk kol geziyor. Müslümanlar sıratı müstakimden uzaklaştığı içindir ki, dünyada milyonlarca insan evinden, barkından, ülkesinden kaçıyor. Açlık ve sefalet içinde hayatını kaybediyor. Müslümanlarda, müstesnalar hariç birçoğumuz televizyonlarda film seyreder gibi seyrediyoruz. Allah cümlemize, tefekkür ederek düşünmeyi nasip etsin, İslam âlemini ve bizleri Kur´an hükmüyle ve pey. (s.a.v.) efendimizin sünneti ile amel etmeyi nasip eylesin. Âmin.

Anahtar Kelimeler: MUHAMMED, MÜSTAKİM, BULMAK, MÜMKÜN, OLUR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
İSLAMDA İSRAFIN ÖNEMİ (05 Mayıs 2017 - Cuma)
İMANIN TANIMI VE KAPSAMI NEDİR? (13 Ocak 2017 - Cuma)
Hangi ibadet daha makbuldür? (29 Ekim 2016 - Cumartesi)
MUHARREM AYI VE HİCRET (05 Ekim 2016 - Çarşamba)
ZEKÂT´IN MAHİYETİ VE ÖNEMİ (29 Haziran 2016 - Çarşamba)
ORUCUN MAHİYETİ VE ÖNEMİ (29 Haziran 2016 - Çarşamba)
İSLAM´DA HELAL-HARAM KAVRAMI NEDİR? (15 Mayıs 2016 - Pazar)
HAC´CI ANLAMAK (19 Mart 2016 - Cumartesi)
İSLAM´DA ŞİDDET YOKTUR (10 Mart 2016 - Perşembe)
GERÇEK İMAN NASIL OLMALIDIR? (03 Aralık 2015 - Perşembe)
HİCRETİN ANLAMI VE ÖNEMİ NEDİR? (17 Ekim 2015 - Cumartesi)
ZEKAT´IN MAHİYETİ VE ÖNEMİ (03 Temmuz 2015 - Cuma)
Orucun Mahiyeti ve Önemi (23 Haziran 2015 - Salı)
Fıkıh Köşesi (12 Haziran 2015 - Cuma)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
3.9039
EURO
4.8103
Çanakkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:43 08:28 13:27 15:50 18:08 19:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Konya, yüz ölçümü olarak Hollanda´dan büyüktür.

Bunları Biliyor Muydunuz? 5
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları